Round 3

Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 

QMCA

    

17 January 2020

A. Final (M-TC 2 cell)

Race Duration 4m, Started 21:59 Finished 22:03

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
3
John Baynton-Glen
30/ 4m 2.63
8.09
7.06 (12)
Senior
2
1
John Renton
30/ 4m 3.91c
8.41
7.40 (7)
Senior
3
4
Andy Mitchell
30/ 4m 7.12
8.24
7.42 (12)
Senior
3RACING
M4 PRO
4
5
Chris Moore
20/ 4m 5.77
12.29
9.04 (14)
Senior
5
2
Dave Ringsell
DNS
(0)
Senior
Tamiya
M03

A. Final (M.Rage 4wd)

Race Duration 4m, Started 21:52 Finished 21:56

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Patrick Baynton-Glen
31/ 4m 2.14
7.81
7.20 (16)
Senior
BSR
2
2
Colin Goldswain
30/ 4m 3.05
8.10
7.53 (14)
Senior
BSR
3
3
Stephen Blake
30/ 4m 3.96
8.13
7.42 (20)
Senior
Carten
M210R
4
4
Jack Davis
29/ 4m 6.45
8.50
7.59 (12)
Junior
BSR

B. Final (M.Rage 4wd)

Race Duration 4m, Started 21:46 Finished 21:50

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
2
Kwok Cheng
28/ 4m 0.79
8.60
7.75 (10)
Senior
BSR
2
1
Dan Davis
28/ 4m 4.95
8.75
7.73 (24)
Senior
BSR
3
4
Charlie Michell
26/ 4m 7.27
9.51
8.31 (2)
Junior
4
3
Andrew Lawrence
DNS
(0)
Senior
BSR
MRAGE

A. Final (Racing Truck)

Race Duration 4m, Started 21:23 Finished 21:27

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
2
Sir Frank Williams
25/ 4m 4.12
9.76
8.90 (21)
Senior
Tamiya
2
3
Adam Norton
25/ 4m 4.91
9.80
9.06 (13)
Senior
Tamiya
tt-01e
3
1
Steve Tunaley
25/ 4m 20.92
10.44
8.88 (24)
Senior
Tamiya
4
4
Kwok Cheng
24/ 4m 0.19
10.01
8.93 (12)
Senior
Tamiya
5
5
Robert Szantai
24/ 4m 2.42
10.10
9.27 (7)

A. Final (Mini)

Race Duration 4m, Started 21:16 Finished 21:20

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Chris Moore
25/ 4m 7.22
9.89
8.62 (19)
Senior
2
3
Charlie Moore
24/ 4m 5.43
10.23
8.54 (20)
Junior
3
4
Josh Lloyd
21/ 4m 9.99
11.90
9.69 (10)
Junior
4
5
Dan Renton
16/ 4m 1.34
15.08
7.11 (1)
5
2
Josie Mitchell
DNS
(0)
Junior

A. Final (Stock TC)

Race Duration 4m, Started 21:36 Finished 21:41

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Mak Oyama
36/ 4m 4.56
6.79
6.43 (21)
Senior
Xray
T4
2
2
Adam Smith
35/ 4m 5.78
7.02
6.59 (5)
Senior
Xray
T4
3
4
Andy Mitchell
34/ 4m 5.27
7.21
6.75 (9)
Senior
4
3
Dave Ringsell
33/ 4m 2.05
7.33
6.58 (21)
Senior
Xray
T4

B. Final (Stock TC)

Race Duration 4m, Started 21:29 Finished 21:33

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Colin Goldswain
29/ 4m 0.14
8.28
7.49 (28)
Senior
Xray
T4
2
2
Alex Watts
29/ 4m 2.98
8.38
7.22 (11)
Junior
Xray
T4
3
3
Mike Watts
26/ 4m 13.37
9.74
7.68 (11)
Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 
 
bbkRC 2011-1
2000, 2011 bbk Software Ltd
Licensed to AORRC