Round 5

Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 

QMCA

    

31 January 2020

A. Final (M-TC 2 cell)

Race Duration 4m, Started 22:04 31/01/2020 Finished 22:08 31/01/2020

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Steve Tunaley
29/ 4m 6.42
8.50
7.96 (11)
Senior
BSR
2
3
Stephen Blake
29/ 4m 7.58
8.54
7.78 (7)
Senior
Carten
M210R
3
2
Sir Frank Williams
28/ 4m 5.21
8.76
7.88 (12)
Tamiya
4
4
John Baynton-Glen
26/ 4m 1.08
9.27
7.96 (26)
Senior
5
5
Joe Renton
26/ 4m 6.70
9.49
7.96 (7)

B. Final (M-TC 2 cell)

Race Duration 4m, Started 21:57 31/01/2020 Finished 22:01 31/01/2020

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Dave Ringsell
29/ 4m 3.32
8.39
7.59 (26)
Senior
BSR
2
2
John Renton
27/ 4m 6.67
9.14
7.81 (19)
Senior

A. Final (M.Rage 4wd)

Race Duration 4m, Started 21:51 31/01/2020 Finished 21:55 31/01/2020

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Dominic Baker
29/ 4m 1.18
8.32
7.78 (10)
Senior
2
2
Simon Hadley
29/ 4m 4.07
8.42
7.97 (8)
Senior
BSR
3
5
Colin Goldswain
28/ 4m 3.55
8.70
8.13 (28)
Senior
BSR
4
3
Patrick Baynton-Glen
27/ 4m 6.96
9.15
8.10 (6)
Senior
BSR
5
4
Anthony Williams
25/ 4m 0.18
9.61
8.04 (7)
Senior
BSR

B. Final (M.Rage 4wd)

Race Duration 4m, Started 21:22 31/01/2020 Finished 21:26 31/01/2020

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Mark Williams
27/ 4m 5.33c
9.44
8.47 (5)
Senior
BSR
2
4
Robyn Hadley
26/ 4m 1.77
9.30
8.50 (14)
Junior
BSR
3
2
Kwok Cheng
25/ 4m 7.38
9.90
8.37 (17)
Senior
BSR
4
3
Dan Davis
24/ 4m 6.06
10.25
8.78 (7)
Senior
BSR
5
5
Jack Davis
23/ 4m 9.94
10.87
8.38 (4)
Junior
BSR
6
6
Andrew Lawrence
3/ 1m 30.61
30.20
14.40 (3)
Senior
BSR
MRAGE

A. Final (Racing Truck)

Race Duration 4m, Started 21:44 31/01/2020 Finished 21:48 31/01/2020

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
5
Alex Watts
23/ 4m 6.23
10.71
10.10 (18)
Junior
Tamiya
2
3
Adam Norton
23/ 4m 10.88
10.91
9.76 (11)
Senior
Tamiya
tt-01e
3
6
Kwok Cheng
22/ 4m 1.43
10.97
9.93 (22)
Senior
Tamiya
4
2
Steve Tunaley
22/ 4m 1.85
10.99
9.85 (7)
Senior
Tamiya
5
1
Sir Frank Williams
22/ 4m 4.52pLpTc
10.85
9.76 (23)
Senior
Tamiya

A. Final (Mini)

Race Duration 4m, Started 21:15 31/01/2020 Finished 21:19 31/01/2020

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
2
Dan Renton
22/ 4m 9.39
11.34
9.15 (16)
2
4
Chris Moore
20/ 4m 3.25
12.16
10.00 (17)
Senior
3
1
Charlie Moore
19/ 3m 34.77
11.30
9.38 (6)
Junior
4
3
Josh Lloyd
19/ 4m 8.73
13.09
11.31 (14)
Junior
5
5
Ciaran Banham
DNS
(0)
Junior

A. Final (Stock TC)

Race Duration 4m, Started 21:36 31/01/2020 Finished 21:40 31/01/2020

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Adam Smith
32/ 4m 2.81
7.59
7.14 (14)
Senior
Xray
T4
2
2
Dominic Baker
31/ 4m 1.14
7.78
7.09 (12)
Senior
Xray
T4
3
3
Dave Ringsell
30/ 4m 0.09
8.00
7.30 (21)
Senior
Xray
T4
4
4
Colin Goldswain
6/ 54.57
9.10
7.72 (3)
Senior
Xray
T4

B. Final (Stock TC)

Race Duration 4m, Started 21:30 31/01/2020 Finished 21:34 31/01/2020

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Alex Watts
29/ 4m 4.10
8.42
7.82 (2)
Junior
Xray
T4
2
2
Mike Watts
25/ 4m 2.85
9.71
8.57 (7)
Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 
 
bbkRC 2011-1
2000, 2011 bbk Software Ltd
Licensed to AORRC