Round 1

Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 

QMCA

    

3 January 2020

A. Final (M-TC 2 cell)

Race Duration 4m, Started 21:48 Finished 21:52

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Dave Ringsell
31/ 4m 0.49
7.76
7.43 (2)
Senior
Tamiya
M03
2
2
John Baynton-Glen
28/ 4m 2.67
8.67
7.73 (3)
Senior
BSR
3
3
John Renton
27/ 4m 2.57
8.98
7.91 (17)
Senior

A. Final (M.Rage 4wd)

Race Duration 4m, Started 21:55 Finished 21:59

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Simon Hadley
30/ 4m 5.11
8.17
7.71 (18)
Senior
BSR
2
2
Patrick Baynton-Glen
30/ 4m 6.08
8.20
7.60 (6)
Senior
BSR
3
4
Stephen Blake
30/ 4m 7.96
8.27
7.83 (26)
Senior
Tamiya
M05
4
5
Jack Davis
29/ 4m 5.29
8.46
7.87 (17)
Junior
BSR
5
6
Colin Goldswain
28/ 4m 2.11
8.65
7.82 (10)
Senior
BSR
6
3
Anthony Williams
19/ 4m 5.58
12.93
7.87 (5)
Senior

B. Final (M.Rage 4wd)

Race Duration 4m, Started 21:42 Finished 21:46

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Mark Williams
28/ 4m 1.66
8.63
7.98 (11)
Senior
2
3
Dan Davis
28/ 4m 7.72
8.85
8.37 (15)
Senior
3
4
Kwok Cheng
27/ 4m 0.43
8.90
8.33 (17)
Senior
BSR
4
5
Robyn Hadley
27/ 4m 5.11
9.08
8.21 (11)
Junior
Zen
rsgt12
5
2
Andrew Lawrence
25/ 4m 2.37
9.69
8.13 (22)
Senior
6
6
Hannah Cheng
24/ 4m 3.86
10.16
8.53 (8)
Senior
Tamiya

A. Final (Racing Truck)

Race Duration 4m, Started 21:27 Finished 21:31

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
3
Adam Norton
24/ 4m 0.81
10.03
9.48 (14)
Senior
Schumacher
SupaStox
2
1
Sir Frank Williams
24/ 4m 0.93
10.04
9.33 (8)
Senior
Tamiya
3
4
Alex Watts
23/ 4m 0.49pT
10.21
9.22 (19)
Junior
4
2
Steve Tunaley
23/ 4m 3.95
10.61
9.08 (8)
Senior
Tamiya

A. Final (Mini)

Race Duration 4m, Started 21:20 Finished 21:25

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
2
Kwok Cheng
23/ 4m 8.21
10.79
9.61 (12)
Senior
2
3
Charlie Moore
21/ 4m 7.10
11.77
9.94 (20)
Junior
3
4
Gemma Cheng
20/ 4m 4.46
12.22
10.51 (7)
Senior
Tamiya
M03
4
1
Chris Moore
18/ 4m 8.60
13.81
9.46 (17)
5
5
Josh Lloyd
13/ 4m 6.24
18.94
10.52 (6)
6
7
Ciaran Banham
DNS
(0)
Junior
6
6
Adam Norton
DNS
(0)
Senior
Tamiya
M03

A. Final (Stock TC)

Race Duration 4m, Started 21:34 Finished 21:38

Pos

Car

Name

Result

Avrg Lap

Best Lap

Driver Type

Car Make

Model

1
1
Mak Oyama
34/ 4m 4.66c
7.41
6.84 (18)
Senior
2
2
Dave Ringsell
33/ 4m 3.15
7.37
7.04 (32)
Senior
Xray
T4
3
4
Andy Mitchell
31/ 4m 2.14
7.81
7.36 (25)
Senior
4
5
Alex Watts
28/ 4m 1.28
8.62
7.52 (9)
Junior
5
6
Mike Watts
23/ 4m 1.42
10.50
8.60 (8)
Senior
Main Index
 
Competitors
 
Heat Results
 
Final Results
 
Meeting Summary
 
Meeting Index
 
 
bbkRC 2011-1
2000, 2011 bbk Software Ltd
Licensed to AORRC